szklana menazeria 18 marzec 2016 01 thumbSzklana menażeria

18 marca 2017 roku odbył się kolejny wyjazd do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Tym razem uczniowie i nauczyciele postanowili wybrać się na spektakl pt. „Szklana menażeria” w reżyserii Jacka Poniedziałka.

Ten amerykański dramat Tennessee Williamsa został doceniony przez krytyków i przyniósł mu niewiarygodną sławę na całym świecie. Doczekał się nawet kilku ekranizacji.

Sztuka opowiada o rodzinie Wingfieldów, którą stanowią matka, syn i córka. Jeśli ktokolwiek stwierdziłby, że są szczęśliwi, zdecydowanie minąłby się z prawdą. Amandę, starą wdowę z trudem pnącą się po korporacyjnej drabinie sukcesów, dręczą nie tylko problemy finansowe, ale i rodzinne. Nie sposób stwierdzić, kto przysparza ich więcej – Tom, który, rezygnując z realizacji własnych marzeń, zmuszony jest do pracy w fabryce butów „wyłożonej wełną szklaną i jarzeniówkami”, czy Laura, zakompleksiona dziewczyna, która, porzuciwszy studia, została i bez wykształcenia, i bez mężczyzny u boku, znajdująca zapomnienie jedynie w swoim zbiorze szklanych figurek zwierząt, czyli tytułowej szklanej menażerii.
    Rodzinny dramat przeplata się jednak z komedią, której nie brakuje w błyskotliwych dialogach, niebanalnej fabule i znakomitej grze aktorów. Mimo to w sztuce ukazane są przede wszystkim ludzkie nieszczęścia i problemy – brak wiary w siebie, utracone marzenia, uzależnienia czy niespełnione ambicje.
    „Szklana menażeria” to jeden z niewielu spektakli, podczas których widz płacze
zarówno ze śmiechu, jak i rozpaczy, a wartki potok prawdziwych emocji płynie ze sceny, oddziałując na odbiorcę tak, jakby to on sam przeżywał rodzinne tragedie.
Po obejrzeniu tego spektaklu człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę z pewnych faktów: sytuacja, w której wszystkie światła nagle gasną, czasami bywa bardzo pomocna. Głęboka treść jest w stanie otworzyć oczy nawet najbardziej krnąbrnym widzom. Bo prędzej czy później wszyscy – co do jednego – zaczynamy się zastanawiać nad takim choćby zdaniem wypowiedzianym przez jedną z postaci:
    „Nie potrzeba bowiem wiele wysiłku, by wejść do trumny. Ale czy komukolwiek udało się z niej kiedyś wyjść?”.

Warto obejrzeć ten spektakl!

Jacek Wszoła

szklana menazeria 18 marzec 2016 01