byle nie bylo tak 1 20170502 1260773116Byle (nie) było tak

22 kwietnia 2017 roku odbył się spektakl pt. „Byle (nie) było tak…”. Jest to najnowsza sztuka szkolnej grupy teatralnej „Cogito”. Inspiracją dla przedstawienia były teksty „Made in Poland” oraz „Agata szuka pracy”.

Aktorzy już od dawna przygotowywali się do tego dnia, uczestnicząc w wielu wyczerpujących próbach, by koniec końców zaprezentować sztukę publiczności, która w tym wyczekiwanym przez wielu dniu niebywale licznie zgromadziła się na widowni. Wszystkim im przyświecał tylko jeden cel – do reszty zanurzyć się w dramatyczno-rockowej fabule „Byle (nie) było tak…”.
Mocno kontrowersyjny wydźwięk tej sztuki bez wątpienia przykuł uwagę niejednego widza. Już od pierwszej sceny można było zaobserwować odważne posunięcia scenarzysty. Molestowanie seksualne, przemoc i alkoholizm to zaledwie ułamek problemów współczesnego świata, które zostały dosadnie podkreślone przez niebanalną i dynamiczną grę aktorów. I bynajmniej nie było widać (ani słychać!), że nie mamy do czynienia z profesjonalistami. Istotnym motywem w spektaklu było również poszukiwanie przez młodych ludzi swoich własnych ścieżek pośród licznych problemów życia codziennego. Jednak nie tylko to w tej sztuce było magiczne. Poważna całość została bowiem doprawiona dozą humoru, który wręcz emanował z dosadnych dialogów, ani trochę nie kolidując przy tym z dramatycznym klimatem przedstawienia. Mimo iż spektakl zdecydowanie należał do nowoczesnych, zawarto w nim liczne nawiązania (choćby sam tytuł) do kultowej już postaci Krzysztofa Krawczyka i jego twórczości, które mogły łatwo przypomnieć nieco starszym widzom wdzięczne lata młodości. Liczne efekty wizualne oraz dźwiękowe jedynie potęgowały emocje. A te z kolei nie brały jeńców. W niektórych momentach włos jeżył się na głowie, dreszcze przechodziły po plecach, a w żołądku pojawiał się znajomy ucisk. Całe szczęście, ostatecznie pozostała już tylko ulga.
Dzięki tym wszystkim elementom sztuka wciągnęła widzów tak bardzo, że nie byli nawet w stanie zauważyć, kiedy dobiegła końca. Całość nie powstałaby jednak bez udziału wspaniałej grupy teatralnej „Cogito”. Jej ciężka praca została niewątpliwie doceniona przez wszystkich, którzy mieli przyjemność obejrzeć „Byle (nie) było tak…”, owacjami na stojąco!
Oby do następnego razu!

Jacek Wszoła