wernisaz 0 thumbWernisaż za nami!

W imieniu autorów wystawy serdecznie dziękujemy DYREKCJI MUZEUM PIASTÓW ŚLĄSKICH za umożliwienie zorganizowania wernisażu oraz PANI BARBARZE FOMICZ za niezwykle twórczą współpracę.
Dziękujemy także panu Grzegorzowi Omelanowi,

który podzielił się swoimi wrażeniami na temat wernisażu, pisząc poniższy tekst. Zachęcamy do lektury!

O wystawie....

Nie obiecuję, że to, co za chwilę napiszę, będzie szczególnie sprawiedliwą recenzją – o ile w ogóle będzie recenzją – dzieła podopiecznych Mirelli Sołtysiak i Barbary Fomicz. Większość osób zaangażowanych w ten projekt to moje uczennice i moi uczniowie, podejście me jest zatem cokolwiek zaburzone emocjami.
Młodzież dokonała rzeczy wielkiej. Działając z perspektywy publicznej szkoły, połączyła po macoszemu tamże traktowany przedmiot maturalny – historię sztuki – z najważniejszą w naszym mieście instytucją kulturalną, Muzeum Piastów Śląskich. Poznawanie arkanów pierwszego i promowanie drugiej jest grą wartą świeczki, stanowi świetne połączenie nabywania wiedzy z zakresu rzadko obecnej w gabinetach szkolnych tematyki i doskonalenia się z animacji kultury, dziedziny w tychże gabinetach nieobecnej w ogóle.
We wstępnym opisie czytamy, że „od momentu zaakceptowania propozycji do finalnego efektu, jakim, jest wystawa, projekt przechodził liczne transformacje, rodziły się nowe pomysły na tytuły, formułę oraz kształt wystawy.” Być może to stanowi najważniejszy element przedsięwzięcia – działanie w małej grupie, dyskusje, burze mózgów, w końcu współpraca z Paniami opiekunkami – nauczycielką języka polskiego i ekspertką historii sztuki – to najlepsza lekcja współżycia społecznego.
Na temat samej treści wystawy niewiele mogę napisać – nie jestem ekspertem od malarstwa mimo faktu, że na ścianach mego mieszkania wiszą piękne obrazy autorstwa mego Taty, malarza – amatora. Uwagę przykuwa obraz Słoneczniki, nie (tylko) ze względu na jednolitość tytułu ze sławniejszym dziełem van Gogha, ale dlatego, że tytułowe rośliny na obrazie Sichulskiego wyglądają znacznie bardziej interesująco, niż u Holendra. Szkoda, że nie ma to przełożenia na ogromną różnicę w dzisiejszej wartości pieniężnej obu dzieł.
Ważniejsze od samych obrazów są krótkie teksty autorów projektu obok każdego z nich. Tu prosty opis obrazu, tam niewielka interpretacja, gdzie indziej – być może najambitniej – próba wywiedzenia życiorysu i charakteru młodej dziewczyny li tylko z pozy i fizjonomii bohaterki portretu. To prawdopodobnie najtrudniejsza a intelektualnie najciekawsza część projektu. To w niej my – nauczyciele tej grupy młodzieży – widzimy kreatywność, umiejętność przelania myśli na papier, dojrzałość naszych często dorosłych już wychowanków. Bardzo to przyjemne uczucie mieć świadomość, że pomogliśmy im dotrzeć w to miejsce.
Pozwolę sobie na trochę prywaty - najbliższy memu sercu jest obraz Aleksandra Płonczyńskiego. Przedstawia Dolinę Kościeliską, najpiękniejsze miejsce w polskich Tatrach. Byłem tam dwa razy i za każdym zachwycił mnie urzekający powab tamtejszej przyrody. Jest więcej ładnych miejsc w najwyższych polskich górach, ale to jest szczególne. Podoba mi się także interpretacja autorki opisu obrazu – bo choć woda nań widoczna to nie „zbiornik wodny,” a Potok Kościeliski – odniesienie się do symboliki wody jest jak najbardziej trafne i ze wszech miar interesujące. Co zresztą okazało się także w niedawno nagrodzonym Oscarem filmie Kształt wody.
Ta wystawa, również ze względu na swą oprawę muzyczną, to jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku szkolnego w naszym liceum. Oby więcej takich!

Grzegorz Omelan

wernisaz 0