aiesec 2018 thumbProjekt AIESEC

AIESEC to największa na świecie organizacja studencka, działająca w 122 krajach całego świata, zajmująca się między innymi wymianami studenckimi. W Polsce już od 48 lat pozwala młodym ludziom nie tylko kształcić się poprzez praktyczne doświadczenie, ale również przeżywać niezapomniane przygody, zwiedzając świat, oraz nawiązywać międzynarodowe znajomości.

II Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Brzegu już po raz szósty miało okazję gościć uczestników projektu organizowanego właśnie przez AIESEC. Tym razem do Nowego Ogólniaka zawitali goście z Ghany, Chin oraz Singapuru. Benedict Boateng Sarfo, Jia Zihao oraz Maggie od 4 do 8 czerwca poprowadzili w naszej szkole serię interaktywnych wykładów dla wszystkich klas licealnych. Podczas ich trwania uczniowie mieli możliwość poznać kulturę odległych państw, życie codzienne ich mieszkańców oraz nieznajome jak dotąd języki. Przede wszystkim jednak mogli dowiedzieć się co nieco o samych uczestnikach projektu. Zarówno dla jednych, jak i dla drugich bynajmniej nie był to czas zmarnowany – wiedza sama w sobie nie była bowiem istotą spotkań. Najistotniejszą rolę odegrały tutaj wspomnienia i doświadczenie, gdyż to one pozostaną z nami na zawsze.

Nie należy zapominać, że spotkanie z obcokrajowcami stanowiło również nietuzinkową lekcję języka angielskiego oraz praktyczny test jego znajomości. Lecz, jak się okazało, to nie umiejętności liczą się najbardziej, a sama chęć rozmowy. Czasami tak niewiele wystarczy do przełamania pierwszych lodów.

To niecodzienne doświadczenie z całą pewnością uświadomiło uczniów II LO, jak wygląda życie w zupełnie innych zakątkach świata. Niektórych z nich może nawet i zainspirowało. Kto wie, może pewnego dnia to oni będą mieli okazję wziąć udział w międzynarodowej wymianie?

Ale do tego czasu – oby więcej takich projektów!

Jacek Wszoła

aiesec 2018