phoca thumb m oboz wojskowy 18 czerwca 2018 11Trudny egzamin wojskowy

Dzień z życia kadetów na szkoleniowym obozie wojskowym

Kadeci klas mundurowych II LO w Brzegu, certyfikowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej uczestniczyli w szkoleniowym obozie wojskowym zorganizowanym przez 1. Brzeski Pułk Saperów.

Szkolenie z Edukacji Wojskowej trwające kilka dni obejmowało min. zagadnienia: strzelectwo ( wybór miejsca i przygotowanie stanowiska ogniowego, ćwiczenia na trenażerach), terenoznawstwo, taktykę (działania taktyczne z wykorzystaniem pojazdów bojowych), rozpoznanie wojskowe, obronę przed bronią masowego rażenia, szkolenie inżynieryjno - saperskie (ustawianie pojedynczej miny przeciwpancernej, maskowanie ludzi i uzbrojenia).

Młodzież od wielu miesięcy pracująca pod kierunkiem Pana majora Pawła Augustyniaka Szefa Sekcji Szkolenia Pułku Saperów i tym razem miała szansę zdobyć wiedzę u najlepszych fachowców. Żołnierze prowadzący zajęcia zawsze potrafili w przystępny sposób wyjaśnić nawet te najtrudniejsze zagadnienia. Efektem pracy żołnierzy i uczniów był bardzo dobrze zdany egzamin z teorii i praktyki oraz zaliczony z wynikiem bardzo dobrym szkoleniowy obóz wojskowy. O dobre samopoczucie młodzieży i uzyskanie satysfakcjonujących wyników szkolenia dbali również nauczyciele: Iwona Grzymkowska (wychowawczyni), Małgorzata Baranowska (opiekunka klas mundurowych) i Jarosław Worek (nauczyciel).

Duże tempo pracy i różnorodność zagadnień na obozie (18 - 21.06. 2018 r.) przyniosło dobre efekty w wyszkoleniu także uczniów młodszych, dopiero przygotowujących się do zajęć innowacyjnych.

Zmęczeni, radośni i wzbogaceni o liczne doświadczenia kadeci zakończyli kolejny etap szkolenia wojskowego.

Uczniowie i pedagodzy bardzo serdecznie dziękują Żołnierzom pracującym z nami i dla nas, uczących młodzież przetrwania w trudnych warunkach poligonowych również uczących dyscypliny, wytrwałości, odpowiedzialności, także pokonywania wszelkich trudów i nauczających współpracy w grupie.

Żołnierze ucząc i wychowując uświadomili młodzieży ponadczasowość słów z przekazu poetyckiego Zbigniewa Herberta patrona naszej szkoły: „… Tej garstce, która nas słucha, należy się piękno, ale także prawda, to znaczy groza, aby byli odważni, gdy nadejdzie chwila…”. Za edukację, podjęcie procesów wychowawczych oraz wszelką pomoc doświadczoną ze strony Żołnierzy Pułku Saperów dziękujemy.

Małgorzata Baranowska

Najlepsi uczniowie 2018